modrý blazer


Pokud nechcete ve volném čase nosit klasický oblek s
jednořadým nebo double-breasted sakem a zároveň vypadáte rádi upraveně, je ideální poohlédnout se po jeho méně formální variantě blazeru.

Trocha historie

Původ názvu “blazer” hledejme v první polovině 19. století. Váže k veslařskému klubu Lady Margaret Boat Club na koleji St. Johns univerzity v Cambridge, jehož zástupci měli pro oficiality k dispozici sytě červená jednořadá saka (blaze = anglický výraz pro plamen, požár, oheň).

V roce 1837, kdy se stal součástí oděvu Britského královského námořnictva modrý dvojřadý blazer, původně s černými, později se zlatými knoflíky. To spustilo vlnu jeho popularity, krejčí zařadili oba tyto střihy do standardní nabídky a blazery si začaly upevňovat své místo v šatnících všech elegánů.

Vybíráme blazer

Před zadáním saka do výroby je třeba vybrat z množství dostupných materiálů a barev. Jak na to?

Uvažujte o něm jako o svém univerzálním saku. Zamyslete se sami nad sebou

Kam nejčastěji chodíte? Jaké barvy jsou vaše oblíbené?

Typickou barvou blazeru je námořnická modrá, hodí se však i další tmavé odstíny zelená nebo vínová. Zkusit můžete i látky s výraznějšími pruhy v kombinaci výše uvedených barev.

SS2015_10 SS2015_17

Nejčastějšími materiály jsou:

  • česaná vlna
  • flanel
  • hopsak
  • kašmír
  • len pro teplejší období

Při výběru myslete vždy na eleganci. Světlejší barvy a výrazné detaily již sako posouvají do kategorie sportovních.

Jak nosit blazer?

Prakticky v kombinaci s čímkoliv.

Šíře možností nabízí celou škálu variant. Od formálních košil s kravatou, přes rozepnutá polo trika až po dnešní módu obyčejných triček s výstřihem nebo dokonce decentním potiskem.

Oproti klasickému oblekovému saku nebývá blazer střižen zcela na tělo. V chladném počasí jej tak můžete podvléci hřejivou, ale neformální flanelovou košilí nebo hrubším svetrem. S tím se u obleku většinou nepočítá.

SS2015_16 SS2015_15

 

Nepsaným pravidlem při nošení blazeru je kombinace s kalhotami jiných materiálů, struktur a kontrastních nebo naopak ladících barev.

V praxi tak můžete k blazeru obléci tmavší flanelové nebo manšestrové kalhoty, světlejší chinos (klasikou bývají odstíny béžové, pouštní nebo khaki). Osvědčenou klasikou je sladit blazer a dobře padnoucí džíny, momentálně ve velmi trendy bílé barvě.

Blazer je zkrátka dokonalý univerzál, který dodá dávku elegance každému outfitu.

 

“Zainvestujte do kvalitního blazeru.
Obohaťte váš šatník o jeho nejvšestranější kousek.”