Zima klepe na dveře a je na čase z šatníku vytáhnout své zimní kabáty. Jste si ale jistí, zda váš kabát je správné velikosti a neuděláté módní faux pas? V případě, že zvažujete koupi nového kabátu nebo se chcete pouze ujistit, že máte vážně ten správný, tak čtěte dál. Připravili jsme pro vás pár rad, jak nevypadat jako v pytli!

 

Stejně jako u obleků na míru, tak i u kabátu platí, že je lepší si za kvalitní práci připlatit. Předpokládame, že kabát si nekupujete každý rok a že od svého kabátu požadujete, aby byl nadčasový, aby hřál a zároveň se v něm dalo hýbat. Není nic horšího, než když se vám odkrvňují ruce při řízení auta, že ano. Díky možnosti ušití kabátu na míru si můžete navymýšlet, co jen budete chtít a díky kvalitně odvedené práci budete spokojení několik let. Nicméně dejte vždy na rády profesionálek v salónu, ony totiž ví, jak nevypadat v kabátu, jako po dědovi.

  • Zimní kabát byste měli vybírat v tmavších a neutrálních odstínech, aby vám ladil k oblekovým kalhotům. Takže než si zvolíte barvu kabátu, nakoukněte do skříně, zanalyzujte si jaké odstíny obleků máte a hurá do salónu.
  • V případě, že máte v plánu nosit kabát na saku, doporučujeme si ho vzít s sebou, abyste si vše mohli vyzkoušet a nekupovali tak zbytečně větší velikost, než je potřeba. Kabát vás má především v zimě zahřát, proto doporučujeme volit střihy na tělo. Samozřejmě s ohledem na to, že se pod kabát musí vtěsnat sako či hrubší svetr.
  • Materiál kabátu, který vás zaručeně zahřeje je z ovčí vlny nebo kašmíru. Ideální poměr vlny je 70% a více. Takže pozor na visačky se zvýrazněným „Contains wool!“ a vždy si hledejte procentuální obsažení vlny.
  • Co se týče správného střihu kabátu, tak zde máte na výběr z několika druhů sřihů. Kabát může být dvouřadý, jednořadý, trench coat či overcoat a délka může být střední ( do poloviny stehen), třičtvrteční (cca 1cm nad kolena) a nebo dlouhý, který sahá až pod kolena. Každý střih sedí každému jinak. Například pánové nižší postavy si asi nevyberou dlouhý střih kabátu a ze středně dlouhých kabátů by mohlo vykukovat sako. Proto, je třeba si vyzkoušet různé střihy.
  • Pozor dávejte také na ramenní švy a délku rukávů. Okraj vašeho ramena přesně stanovuje, kde mají ramenní švy být. Stejně jako sako, tak ani kabát by neměl mít rukávy do půlky dlaně, jak vám to kdysi tatínek říkal, doporučujeme délku pod ohybem zápěstí.

Tento střednědlouhý dvouřadý kabát má elegantní formální vzhled, kdy zvýrazní široká ramena muže a užší pas. Kabát však musíte vždy zapínat, jelikož rozepnutý ztrácí své kouzlo.

 

 

U jednořadách kabátů je výhoda, že vypadají skvělé i rozepnuté. Kabáty jde vždy doladit šálou, rukavicemi či čepicí. Nebojte se být originální i v zimě. Výhodou u kabátu ušitého na míru je, že si veškeré detaily doladíte dle libosti – tvar kapes, klopy, ukončení rukávů i knoflíky.

 

 

Až si budete zkoušet svůj hotový kabát, který splní všechny vaše půožadavky, tak si pro jistotu zkuste v kabátu po prodejně projít, sednout si a nebo si zavázat tkaničku u bot. Tančit v kabátu nemá smysl. Jestli je doposud vše v pořádku, nic vám už nebrání si svůj vysvěný kabát zaplatit. Na závěr však nezapomeňte, že musíte kabátu věnovat patřičnou péči. Na jaře neházejte kabát do pračky, ale do čistírny a omezte nošení těžkých tašek přes rameno, které mohou materiál odřít. Žmolky nemá nikdo rád.

Jak jsme zmínili již na začátku, pokud si nevíte ještě s něčím rady, zastavte se k nám do salónu, kde vám ochotně poradí. Objednat se můžete zde.