manzety_typy


Jednou z důležitých detailů, které je možné navolit si při koupi košile šité metodou „Made to Measure„, je typ manžety jejího rukávu. Ve dnešním díle seriálu o výběru té pravé košile si posvítíme právě na ně.

Vybírejte podle příležitosti

Chvíli se zamyslete. Kam budete novou košili nejčastěji nosit?

Budou to společenské eventy, schůzky s obchodními partnery nebo spíše běžný provoz v kanceláři?

Existují dva základní typy manžet, které se dělí jednoduše podle toho, kolika vrstvami prochází knoflík, který je zapíná.

Jsou to:

  • jednoduchá – běžnější varianta u košil pro každodenní nošení. Konce manžety se navzájem překryjí, přičemž na jednom lemu je napevno přišitý knoflík, na druhém je obšitá knoflíková dírka.
  • dvojitá (francouzská) – varianta, kterou volte pro společenský dress code. Oba konce manžety mají dírku. Složí se k sobě a dírkou je prostrčen ozdobný manžetový knoflík.

Oba typy manžet existují buď v rovné, zkosené nebo kulaté variantě.

U jednoduché manžety si můžete zvolit počet knoflíků. Čím méně, tím méně formální košile. Na druhou stranu, jeden knoflík se po příchodu z práce rozepíná přeci jen pohodlněji, než varianta se třemi knoflíky.

Kosile n.m (20) • obleky Praha

Pravidla jsou od toho…

Francouzské manžety vypadají elegantněji. Byly také vytvořeny pro formálnější příležitosti a jsou jedním z mála šperků, který si může muž vzít na společenskou příležitost a vypadat stále decentně a distingovaně.

Pravidla tedy radí nosit tento typ manžety jako jeden z finálních doplňků formálního oděvu – smokingu s motýlkem, tmavého společenského obleku s kravatou, kapesníčkem. Nehodí se nosit je se sportovním sakem, pod svetrem nebo jen tak, ke kalhotám chinos.

V poslední době se ale najdou módní nadšenci, kteří obléknou košili s manžetovými knoflíčky v téměř jakékoliv kombinaci a jsou tak důkazem toho, že pravidla jsou od toho, aby se porušovala…

5DA_9804 SS2015_09

 

“Nejen hodinky zdobí zápěstí úspěšného muže.”

 

Už se vám honí hlavou kombinace, nápady, materiály a vzory na vaši novou košili na míru? Ozvěte se nám nebo se rovnou zastavte.