ponozky


Na první pohled nejdou vidět. Stačí ale, abyste se pohodlně usadili u obchodního jednání a hned jejich silueta vykoukne.

Bavíme se o ponožkách, které jsou zdánlivě neviditelnou, byť velmi důležitou součástí každého outfitu. Správné ponožky vám zaručí měkký a svěží krok po celý den, ty špatné dokáží zprotivit nošení i těch nejdražších bot.

Jak vhodně zvolit správný typ a kombinovat barvy podle etikety?

Segmentujte

Jednotlivé druhy ponožek byly vždy vymyšleny za konkrétním účelem. Doporučujeme je využívat právě v těch situacích, pro které jsou určeny. Nejen, že budete moci využít jejich vlastností, také budete vypadat jako ze škatulky.

Jistě víte, že ponožky mají určitou délku. Ponožky nikdy neshrnujeme, naopak se je snažíme mít vždy vytažené co nejvýše.

ponozky_sedi


Základní typy rozlišujeme na:

Klasické ponožky

Nejběžnější typ, který se hodí jak pro každodenní nošení k obleku, džínám, tak pro formální příležitosti. Barvy ladíme ke kalhotám a volíme vždy tmavší odstín. Ponožky tak opticky prodlouží nohu, potažmo celou postavu. Můžeme také sladit s botami.

Sportovní ponožky

Různé sporty vyžadují různé typy ponožek. Kupujte vždy ty s přesným určením, pomohou zpevnit konkrétní části nohy a udrží chodidlo spolehlivě na svém místě po celou dobu výkonu.

Funkční ponožky

U běhu, turistiky, lyžování a dalších dlouhotrvajících aktivit se vyplatí investovat do funkčních ponožek s příměsí antibakteriálních nebo hřejivých materiálů. Skvěle funguje stříbro, v druhém případě pak merino vlna.

Bílé ponožky

Pokud nechcete svým vzhledem vyloženě šokovat, nedoporučujeme nosit bílé ponožky k obleku ani dalším formálnějším kouskům. Skvěle se hodí ke konkrétním sportům, například k tenisu nebo basketbalu.

Nízké ponožky

Vadí vám natažená ponožka a máte tendenci ji pořád shrnovat? Řešením mohou být kotníkové „neviditelné“ ponožky. Zaručí pohodlí zejména v letních měsících. Pro formální příležitosti se ale nehodí.

Podkolenky

Jisté národy ctí tyto vysoké ponožky jako součást svých tradic. Nosí je také fotbalisté, snowboardisté. V kanceláři byste ale s tímto typem ponožek parádu neudělali, navíc by vám bylo po chvilce nepříjemné horko.

Vybarvěte se

I když konvenční trendy radí ladit spíše monochromaticky, současná móda velí jinak. Z ponožek se stává prostředek, pomocí něhož můžete skvěle vyjádřit svůj styl, smysl pro detail a ozvláštnit i ten nejvíce casual oblek.

Vybírejte tak, aby vám ponožky ladily s některým dalším detailem – kravatou, kapesníčkem nebo třeba prošitím u vaší aktovky. V závislosti na situaci ale volte spíše decentnější vzory, ponožky se soby si nechte na Štědrý den.

Inspirovat se můžete u švédské firmy Happy Socks, která dodává vzorované ponožky i do našeho salonu.

happysocks

Vyrazte naboso

Chcete dodat svému outfitu trošku „nedbalé elegance“? Nechte ponožky doma. Budete působit trošku rebelsky a zároveň velmi šik. Naboso vyrážejte v ležérních mokasínách nebo jachtařských polobotkách. Platí pro teplejší dny, kdy nehrozí riziko nachlazení 🙂

sockless

Pár dalších doporučení

Styl je jedna věc, je třeba ale také dodržovat další zásady, zejména ty hygienické.

Ponožky používejte maximálně jednou, pak šup s nimi do špinavého prádla. I za krátkou dobu se v botě vytváří mikroklima vhodné pro množení bakterií. S tím úzce souvisí správná péče o boty, které se budeme věnovat v některém z následujících příspěvků.

Ponožky skladujte ideálně v páru. Jednoduše přiložte k sobě a zatočte jejich otevřený konec jednou naruby. Ušetří vám to čas, věřte nám.

“Najít dvě stejné ponožky je občas těžší, než najít opravdovou lásku.”